چاپ کتاب  

هیوندای سوناتا پلاگین هیبرید ۲۰۱۷ در یک نگاه

به گزارش گلوبایت خودرو، نسل ششم سوناتا (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴) از فروش خوبی در بازار آمریکا برخوردار بود اما در خانه خود، کره جنوبی آن طور که انتظار می‌رفت ظاهر نشد. اما در نسل هفتم که از سال ۲۰۱۴ وارد بازار کره و از سال ۲۰۱۵ در آمریکا وارد شده، تلاش شده است تا این مورد رفع شود. در طراحی این خودرو از برخی ویژگی های کانسپت HCD-14 الهام گرفته شده و زبان طراحی جدید کیا در آن اعمال گردیده است. مواردی مانند جلوپنجره، داشبورد، چراغ های جلو و مه شکن ها و حتی گیربکس هفت سرعته دو کلاچه از از جمله موارد جدید و تغییر یافته هستند.

hyundai-sonata-plug-51_800x0w

در سال ۲۰۱۶ سوناتا هیبرید معرفی گردید که با ترکیبی از موتور ۲ لیتری بنزینی و موتور الکتریکی ۵۱ اسب بخاری توانسته بود در حالت هیبرید به مصرف سوختی کمتر از ۵٫۳ در هر صد کیلومتر دست پیدا کند. اما این محصول و مصرف سوخت آن چندان نکات شگفت آوری نبودند تا اینکه هیوندای مجبور شد با اعمال تغییراتی نسخه پلاگین هیبرید را روانه بازار کند که در حالت تمام الکتریک قادر به طی مسافت ۲۷ مایل بوده و در حالت EV مصرف آن فقط ۲٫۳ لیتر در صد کیلومتر بود.

hyundai-sonata-plug-48_800x0w

در حالی نسخه بهبود یافته از همان موتور ۲ لیتری بنزینی بهره می‌برد توان موتور الکتریکی از ۳۸ به ۵۰ کیلووات افزایش یافت. به نظر می‌رسد سوناتا هیبرید جدید اندکی قدرتمند تر باشد اما باید قدری در این زمینه ارفاق نمود. در واقع مصرف ترکیبی سوخت در حالت عادی سوناتا هیبرید جدید ۵٫۶ لیتر در صد کیلومتر می‌باشد که این رقم در مدل قبلی ۶ لیتر بوده و تفاوت زیادی ندارد. در حالت تمام الکتریک نیز نمی‌توانید مسافت زیادی را طی کنید که موجب می‌شود درباره قابلیت های سوناتا پلاگین هیبرید در شرایط واقعی اندکی تردید کنید.

اما اکنون هیوندای نسخه جدیدی از سوناتا هیبرید معرفی کرده و یک بار دیگر همه گزینه ها را روی میز گذاشته است.

hyundai-sonata-plug-49_800x0w

طراحی بیرونی

همانطور که گفته شد در طراحی جدید سوناتا پلاگین هیبرید از برخی خصوصیات کانسپت HCD-14 الهام گرفته شده است. جلوپنجره بزرگتر و ذوزنقه ای شکل در کنار تغییر شکل کامل چراغ های مه شکن از بارزترین ویژگی ها در نمای جلو است. طراحی کلی چراغ ها تفاوتی نکرده اما آرایش LED ها در داخل آن تغییر یافته است. بین نسخه هیبرید و پلاگین هیبریدی تفاوت خاصی نیست. تنها تفاوت اصلی در مورد محل پورت شارژ است که به جلوی درب راننده و روی گلگیر انتقال یافته است. عبارت بلودرایو به شما کمک می‌کند تا بهتر آن را پیدا کنید. به غیر از تمام خصوصیات ظاهری دقیقا همانی است که در سوناتا هیبرید قبلا دیده اید.

از ابتدای سال ۲۰۱۷ رنگ های جدید به فهرست انتخاب های مشتریان اضافه خواهد شد که شامل سفید صدفی، خاکستری روشن، آبی آسمانی و مشکی سیر می‌باشد. این رنگ ها برای نسخه های هیبرید و پلاگین هیبرید نیز استفاده خواهد شد.

hyundai-sonata-plug-36_800x0w

طراحی داخلی

به عقیده هیوندای طراحی داخلی سوناتا پلاگین هیبرید، یک طراحی متمایز است؛ به ویژه با وجود نشان دهنده میزان شارژ الکتریکی خودرو. با این حال اکثر مجموعه کلیدها و عملکردها را در نسخه استاندارد سوناتا نیز مشاهده می‌کنید. رنگ بندی جدیدی که به مدل ۲۰۱۷ سوناتا و از جمله نسخه هیبریدی اضافه شده ترکیب پارچه و چرم با رنگ های خاکستری و بژ می‌باشد. البته برای نسخه هیبرید می‌توانید ترکیب آبی نفتی و قرمز را نیز سفارش دهید اما عمدتا همان سبک اول را می‌پسندند. در کنسول وسط یک صفحه نمایش ۷ اینچی مجهز به اپل کارپلی و اندروید اتو قرار دارد و در نسخه های هیبریدی نرم افزار بلولینک نیز به این سیستم اضافه می‌شود که وظیفه کنترل عملکردهای هیبریدی را برعهده دارد.

hyundai-sonata-plug-35_800x0w

پیشرانه و انتقال قدرت

و اما اینجا جایی است که شما واقعا تفاوت را بین سوناتای معمولی و سوناتای هیبریدی احساس می‌کنید. با وجود اینکه موتور ۲ لیتری مشابه نمونه به کار رفته در سایر انواع سوناتا است اما در نسخه های پلاگین یک موتور الکتریکی قدرتمند ۵۰ کیلوواتی نیز وجود دارد. این موتور که از یک مجموعه باتری لیتیوم – یون پلیمری با ظرفیت ۹٫۸ کیلووات ساعت انرژی می‌گیرد، در ترکیب با موتور بنزینی و از طریق گیربکس شش سرعته اتوماتیک در حالت EV قادر است ۳۹ مایل را با مصرف سوخت تنها ۲٫۳ لیتر در صد کیلومتر طی کند. با شارژ کامل و باک پر مسافتی که سوناتا پلاگین هیبرید قادر به طی آن می‌باشد حدودا ۵۹۰ مایل خواهد بود. در حالت تمام الکتریک نیز برد خودرو به ۲۷ مایل می‌رسد، که شاهد چندان چشمگیر نباشد اما از بسیاری از سدان های متوسط هیبریدی بالاتر است.

hyundai-sonata-plug-34_800x0w

قدرت ۵۰ کیلوواتی موتور الکتریکی به کار رفته در نسخه پلاگین هیبریدی ۳۲ درصد از نسخه هیبریدی با ۳۹ کیلووات قدرت بیشتر است. از آنجا که موتور الکتریکی نیز توانی معادل ۱۵۴ اسب بخار دارد در حالت ترکیبی قدرت خروجی خودرو به ۲۱۷ اسب بخار می‌رسد. هیوندای درباره گشتاور موتور الکتریکی اطلاعاتی منتشر نکرده اما از آنجا که موتور الکتریکی نسخه هیبریدی ۱۵۱ فوت پوند گشتاور دارد، در نسخه پلاگین هیبرید انتظار می‌رود این گشتاور اندکی بالاتر باشد و در مجموع گشتاور کل خودرو به بیش از ۳۰۰ فوت پوند برسد.

شارژ خودرو با استفاده از شارژر سطح دو ۲۴۰ ولتی کمتر از سه ساعت طول ‌می‌کشد. اما اگر از شارژر استاندارد ۱۲۰ ولتی استفاده کنید باید زمان طولانی ۹ ساعت را صبر کنید تا شارژ باتری ها کامل شود. این زمان با توجه اینکه مسافت خودرو در حالت تمام الکتریکی فقط ۲۷ مایل است خیلی زیاد به نظر می‌رسد.

قیمت

هیوندای هنوز قیمت مدل ۲۰۱۷ را اعلام نکرده است اما قیمت مدل ۲۰۱۶ هیبریدی از ۲۶۰۰۰ دلار شروع شده و تا ۳۴۶۰۰ دلار در بالاترین سطح نسخه پلاگین هیبرید می‌رسد. این یعنی قیمت بالاترین رده تجهیزاتی پلاگین هیبرید ۸۶۰۰ دلار بیشتر از نسخه استاندارد است. با توجه به این ارقام خیلی انتظار تغییر محسوس در قیمت مدل ۲۰۱۷ نمی‌رود ولی قیمت اصلی را زمان عرضه این مدل در نمایندگی های فروش متوجه خواهیم شد.

لینک کوتاه: http://car.globyte.ir/wordpress/G19143
اسکن لینک در موبایل شما:

پاسخ دهید


  جدیدترین محصولات گلوبایت خودرو     |    + بیش تر
 
  تازه ترین آگهی های فروش خودرو     |    + بیش تر
  چاپ کتاب   خرید سایت